Niedoświadczona osoba może z powodzeniem pomalować płytki w swoim domu, tylko jeśli nie popełni typowych błędów, które prawie zawsze są nieodwracalne.

1. Nie używanie specjalnych farb

Jeśli zastosujesz satynę, gumę lub nawet farbę olejną, płytki najprawdopodobniej zostaną zniszczone do tego stopnia, że będą wyglądać gorzej niż na początku. Złuszczająca się farba i plamy pojawią się w mgnieniu oka, zwłaszcza jeśli płytki znajdują się w łazience lub kuchni. Aby uniknąć tych błędów należy kupić specjalną farbę do tych pokryć. Idź do sklepu i zapytaj o nią. W ten sposób farba będzie mogła optymalnie przylegać do płytek, bez względu na to, czy jest to miejsce wilgotne, jak łazienka. Ponadto produkty te charakteryzują się właściwościami odpychającymi wodę, tłuszcz i kurz.

2. Malowanie bez użycia pędzla

Dzięki wałkowi malowanie jest szybsze. Nie ma co do tego wątpliwości. Jednak do dobrego wykończenia potrzebna będzie pomoc pędzla, ponieważ wałek może pozostawić niepomalowane miejsca na łączeniach. Dlatego zaleca się rozpoczęcie od malowania pacą lub pędzlem, zwracając szczególną uwagę na połączenia i pory. Pracę można zakończyć wałkiem na całej obrabianej powierzchni w jednym kierunku i w sposób staranny.

3. Wałek, który wybrałeś jest nieodpowiedni

Rodzaj wałka będzie zależał od wielkości i faktury płytek. Jeśli są duże, pamiętaj, że będziesz potrzebował tyle farby, aby je pokryć. Dlatego wtedy zalecane są wałki piankowe. Z kolei wałki wełniane są odpowiednie dla niedoświadczonych malarzy, ponieważ wchłaniają więcej substancji i ułatwiają odmierzanie jej ilości. W https://komfortowy.pl dowiesz się wszystkiego o wałkach i ich wyborze.

4. Nie oczyszczenie powierzchni przed malowaniem

Może dlatego, że chcemy szybko zobaczyć transformację lub dlatego, że jesteśmy leniwi, ale prawda jest taka, że mamy tendencję do pomijania czyszczenia. Należy pamiętać, że przylegający do płytek brud, tłuszcz i resztki mydła sprawiają, że powierzchnia staje się nierówna. W efekcie farba nie będzie optymalnie przylegać, a z drugiej strony może stać się grudkowata. Czyszczenie płytek to krok, którego nie powinieneś pomijać.

5. Przemalowanie płytek bez szlifowania

Jeśli już pomalowałeś płytki i chcesz je przemalować, musisz przeszlifować powierzchnię lub ryzykujesz powstaniem grudek. Pamiętaj, że poprzednia farba może być w złym stanie. Po oczyszczeniu płytek przystąp do ich szlifowania za pomocą ręcznego papieru ściernego.