Po czym poznać ten dobrej jakości, chłonny i miękki? I czy zawsze warto kupować ręczniki mięsiste i grube?

Przeznaczenie ręczników

Kupując ręcznik, zastanów się, do czego będziesz go używać. Jeśli będzie to tylko mały ręcznik do rąk, warto wybrać taki o niższej jakości i cenie. Do kąpieli wybierz ręcznik wysokiej jakości, a na basen czy plażę taki, który szybko schnie. Ręcznik dla gości może mieć 40×60 cm. Ręcznik do wytarcia ciała po kąpieli — minimum 70×140 cm.

Ręcznik będzie zdobił Twoją łazienkę

Ręcznik zdobi wnętrze! Zwracaj uwagę na wzornictwo, ale i to, czy nici są dobrze przytwierdzone, a brzegi podwinięte.

Tkanina i ciężar ręcznika

Kupuj tylko ręczniki frotte (są najbardziej chłonne) lub bawełniane! Waga ręcznika świadczy o jego jakości. Im cięższy, tym więcej wilgoci absorbuje. Na metce szukaj zapisu g/m2 (np. gramatura 500 g/m2). Gramatura ręcznika to ciężar tkaniny, czyli ilość gramów na metr kwadratowy materiału.

Przykłady najlepszych ręczników

Ręcznik o gramaturze 300-400 g/m2 jest lekki i cienki, jego zaletą jest to, że szybko schnie i nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu. Niższą gramaturę stosuje się np. przy produkcji ręczników plażowych. Gramatura 450-500 to ręcznik o średniej, optymalnej grubości. Jest grubszy, ale wciąż szybko schnie. Ręczniki o gramaturze 600-800 są najgrubsze, mięsiste, przyjemne. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że dłużej schną.

Zasady prania i suszenia ręczników

Nowe zanurz w zimnej wodzie na 12 godzin, a następnie upierz. Włók-na bawełniane się otworzą, dzięki czemu ręcznik będzie bardziej chłonny. Usuniesz też nadmiar barwnika. Pierz w 60°C W tej temperaturze giną bakterie i wirusy, co zapewnia lepszą higienę.

Ręczniki pierz osobno, nie mieszaj z ubraniami, a będą dłużej puszyste. Zostawiaj w bębnie pralki trochę wolnego miejsca, by nie były „ściśnięte”. Unikaj stosowania płynów do płukania! Pięknie pachną, ale tkanina staje się śliska i ręczniki gorzej chłoną wodę. Będą miękkie i miłe w dotyku, jeśli wysuszysz je w suszarce bębnowej.