Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które bardzo ułatwia nam życie. Pozwala bowiem szybko podgrzać obiad, kiedy głodni wracamy z pracy albo błyskawicznie rozmrozić owoce do deseru. Korzystamy z niej niemal codziennie, dlatego nie ma się co dziwić, że wiele osób zastanawia się, czy można podgrzewać plastik w mikrofali. Ogólna zasada jest, jednak taka:

Plastikowych opakowań nie można podgrzewać w mikrofalówce!

Lista naczyń, które możemy bezpiecznie włożyć do komory mikrofalówki, jest dosyć długa. Żywność możemy podgrzewać w szklanych, ceramicznych i drewnianych naczyniach, a nawet w papierowych opakowaniach. A jak jest w przypadku plastikowych pojemników na żywność? Czy można podgrzewać plastik w mikrofali? Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakiego rodzaju plastiku został wykonany dany pojemnik. Każdy plastikowy pojemnik ma na spodzie symbole, które określają jego zastosowanie.

Pojemniki przeznaczone do kuchni zawsze mają symbol kieliszka i widelca, który oznacza, że są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, czy można podgrzać dany plastik w mikrofali, musimy poszukać symbolu mikrofalówki lub ikonki fali. To właśnie te symbole określają, że plastikowe naczynie jest przeznaczone do użytku w mikrofalówce. Jednocześnie oznacza to również, że plastikowy pojemnik jest odporny na działanie wysokiej temperatury, a więc nie stopi się podczas podgrzewania żywności.

O plastikowych opakowaniach w mikrofalówce

Jeśli jednak plastikowe opakowanie nie ma takiego symbolu, absolutnie nie wolno nam wkładać go do kuchenki mikrofalowej. W niektórych sytuacjach można zatem bezpiecznie podgrzewać plastik w mikrofali. Jeśli jednak mamy taką możliwość, zdecydowanie polecamy podgrzewać żywność w naczyniach wykonanych z naturalnych materiałów.