Badania potwierdzają – nie musimy bać się kranówki, zwłaszcza, gdy wyposażymy się w butelkę filtrującą. Ich wybór jest coraz szerszy, co z jednej strony pozwala dopasować produkt idealnie do swoich potrzeb, a z drugiej na samym początku utrudnia decyzję, jaką butelkę wybrać.

Najlepsza butelka filtrująca wodę

Butelka filtrująca jest wykonana zazwyczaj z plastiku, szkła lub aluminium. Te z plastiku są obecnie najbardziej popularne, łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Konserwatywni zwolennicy ekologii mogą mieć zastrzeżenia co do tego rozwiązania, jako tworzenie kolejnych produktów z nisko przetwarzalnego surowca. Mimo to takie butelki są coraz bardziej zauważalne m.in. na siłowniach, uczelniach. Ich zalety to wygoda, cena, łatwa dostępność wymiennych filtrów (w popularnych drogeriach i supermarketach oraz w Internecie).

Są też lekkie i – mimo że plastikowe – dość wytrzymałe. Butelki aluminiowe (lub z innych metali) są bardziej wytrzymałe, zazwyczaj nie ważą zbyt dużo, a ich materiał jest najbardziej ekologiczny. Jednak takie butelki jak i filtry węglowe do nich można kupić prawie wyłącznie w Internecie. Koszt zakupu i eksploatacji jest wyższy od butelki filtrującej plastikowej, ale butelka metalowa wystarczy na dłuższy czas. Butelki szklane są najrzadszym rozwiązaniem ze względu na wagę oraz możliwość potłuczenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki filtrującej?

Pomyśl przede wszystkim o potrzebnej pojemności (zazwyczaj dostępne są 0, 3 l., 0, 5 l., 0, 7 l., rzadziej 1 l.). Rozważ, w jaki sposób będziesz się z nią przemieszczał – czy potrzebna jest taka z bardziej trwałego materiału, odporniejszego na zniszczenia? Wtedy dobrym wyborem będzie metalowa. Istotna jest też cena i dostępność filtrów – na ile możesz pozwolić sobie na zamówienie raz na jakiś czas większego zapasu (aby nie generować co miesiąc kosztów wysyłki), a na ile wolisz zakup stacjonarny?

Filtr węglowy starcza zazwyczaj na miesiąc użytkowania. Niektórzy polecają zrobić dodatkowe „ochraniacze” na plastikowe i szklane butelki, aby się nie rysowały (modne są własnoręcznie zrobione z włóczki lub nieużywanych swetrów).

Podsumowanie – butelka filtrująca wodę

Butelka filtrująca jest świetnym, praktycznym, ekonomicznym i ekologicznym zamiennikiem wody kupnej, która często przez długi czas jest magazynowana i wcale nie posiada lepszego składu, od szeroko dostępnej kranówki.